W ostatnim roku, z powodu pandemii koronawirusa, znacznie wzrosła liczba osób pracujących biurowo w ramach „homeoffice”. Długotrwały stres oraz nie przystosowane stanowisko pracy, a także wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji to czynniki, które sprawiły, że przybywa pacjentów z problemami odcinka szyjnego kręgosłupa związanymi z gromadzącymi się w tym obszarze napięciami.
Kluczowa – zmiana pozycji
Przeświadczenie o szkodliwym wpływie pozycji pracy na układ ruchu jest bardzo popularne wśród przedstawicieli różnych zawodów. Problem jednak nie dotyczy tego jaką pozycję przyjmujemy, a tego jak długo w niej przebywamy. Nawet mało anatomiczna, czy wydawać by się mogło „nieprawidłowa”, „krzywa”, pozycja, jeśli jest chwilowa i w ciągu pracy wielokrotnie ją zmieniamy lub wprowadzamy krótkie przerwy na rozruszanie nie sprawi, że zgromadzimy dużą ilość napięć. Jeśli jednak spędzimy w tej samej pozycji wiele godzin to naszym mięśniom z pewnością się to nie spodoba. Dlatego też kluczowa jest nie sama wyuczona pozycja, a jej częsta zmiana. Jeśli chcesz poznać proste ćwiczenia, które możesz wykonać nawet w pozycji siedzącej za biurkiem czy za kierownicą samochodu stojąc w korku – zgłoś się do naszych fizjoterapeutów.
Napięcie mięśni szyi i barków? Nie tylko tych
Powszechnie przyjmuje się, że napięcie i stres gromadzą się w okolicach barków, powodując nadmierne napięcia, szczególnie na górnym aktonie mięśnia czworobocznego grzbietu. To oczywiście obszar, który często wymaga opracowania. W tej okolicy jest szereg innych mięśni wymagających rozluźnienia. Należy jednak zaznaczyć, że kompleksowa terapia obejmuje cały obszar grzbietu, a nawet bardziej odległe obszary naszego ciała. Największym zaskoczeniem dla Pacjentów w trakcie terapii jest praca na mięśniu piersiowym większym i mniejszym. Analizując ruchy, z które odpowiada mięsień piersiowy mniejszy możemy zauważyć, że wypadkowa wszystkich czynności to typowa pozycja „zgarbiona” (wysunięty do przodu, przyśrodkowo i w dół bark). Jest to więc obszar, który przede wszystkim u pracowników biurowych posiada wiele dystorsji i napięć. Praca nad tylnym oraz przednim obszarem naszego ciała, eliminacja napięć, wyrównanie dysbalansu mięśniowego oraz odpowiednie ćwiczenia bardzo poprawiają więc jakość życia i komfort pracy. I niestety nie wystarczy „masaż karku”. To jedynie chwilowe, relaksujące rozwiązanie.