Elektroterapia to metoda leczenia oparta na wykorzystaniu prądu stałego lub prądów zmiennych w celu uzyskania odpowiednich celów terapeutycznych.
Zastosowanie elektroterapii w fizjoterapii narządu ruchu – rehabilitacja prądy
Istnieje szereg rodzajów prądów wykorzystywanych w terapii narządu ruchu. Jest to zarówno prąd stały, wykorzystywany w galwanizacji lub jonoforezie, jak również modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe. Dobór odpowiedniego prądu uwarunkowany jest celem terapii i efektami jakie chcemy uzyskać. Efekty jakich możemy się spodziewać są bowiem ściśle powiązane z rodzajem prądu i parametrami terapii.
Ogólnie rzecz ujmując elektroterapia ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające i stymulujące. Działanie przeciwbólowe uzyskamy wykorzystując prądy TENS. Prąd galwaniczny używany jest w celu podania leku do tkanek w zabiegu jonoforezy. Rozluźnienie mięśni jest możliwe dzięki wykorzystaniu prądu TENS lub prądów Traberta. Elektrostymulacja pozwala z kolei na pobudzenie mięśni odnerwionych. Prądy wykorzystywane w elektroterapii są generowane przez specjalistyczne urządzenia medyczne i przekazywane do tkanek poprzez profesjonalne elektrody, przystosowane kształtem i wielkością do leczonego obszaru. O wskazaniach do przeprowadzenia zabiegów elektroterapii, wyborze prądu oraz parametrach zabiegowych decyduje lekarz lub fizjoterapeuta. Istotne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do rehabilitacji z wykorzystaniem prądów, do których należą przede wszystkim elektryczne i metalowe implanty w obszarze zabiegowym, a także zaburzenia czucia.
Elektrostymulacja przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do elektrostymulacji, obok podstawowych przeciwwskazań do elektroterapii, są wszelkie uszkodzenia ciągłości tkanki mięśniowej.
Elekstrostymulacja Kraków
Zabiegi elektrostymulacji, podobnie jak klasycznej elektroterapii, można zrealizować w 6 placówkach na terenie Krakowa. Adresy dostępne w zakładce „nasza lokalizacja”.