Ograniczenia klasycznego aparatu do MRI o układzie zamkniętym – nieprzyjemne odczucia w trakcie badania
Podczas badania standardowym aparatem do rezonansu magnetycznego o układzie zamkniętym pacjent umieszczony zostaje w całości w tubie. Mała przestrzeń wewnątrz, ciemność, brak możliwości ruchu podczas badania i wysoki poziom hałasu to negatywne odczucia, które mogą towarzyszyć badaniu MRI.
Oczywiście diagnostyka jest często niezbędna i należy zaakceptować taką formę przebiegu badania. W przypadku badania kończyn istnieje jednak alternatywa w postaci aparatury o układzie otwartym.
Aparaty do rezonansu magnetycznego o układzie otwartym – ograniczenie nieprzyjemnych wrażeń związanych z badaniem
Aparat o układzie otwartym to idealna alternatywa w przypadku badania kończyn, zarówno górnych jak i dolnych. Badanie stopy, podudzia, stawu kolanowego, uda, dłoni, nadgarstka, łokcia to obszary, które można obrazować układem otwartym. W takim badaniu w cewie umieszczony zostaje tylko fragment kończyny poddawany badaniu. Tym sposobem znikają wszelkie niedogodności związane z przebywaniem w całości w dużej cewie. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie dla osób z klaustrofobią, u których przebywanie w zamkniętej przestrzeni to nie tylko nieprzyjemne wrażenie ale niepohamowany lęk. W układzie otwartym nie ma się czego obawiać.
Kolejnym pozytywnym aspektem badania otwartego jest niski poziom hałasu. I ostatni korzystny aspekt tego typu aparatury – podczas badania wykonywanego u dzieci, w pomieszczeniu może przebywać rodzic, co sprawia, że nawet u najmłodszych spada poziom strachu i lęku związanego z badaniem.
Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego o układzie zamkniętym
W przypadku badania z użyciem układu zamkniętego przeciwwskazaniem do wykonania MRI jest każdy metalowy lub elektryczny element umieszczony w ciele Pacjenta. Oznacza to, że osoby z metalowymi implantami (również stomatologicznymi), stymulatorami elektrycznymi (np. rozrusznik serca), by-passami, stentami, a także aparatami ortodontycznymi nie mogą skorzystać z tego typu diagnostyki.
Układ otwarty – zdecydowanie mniej przeciwwskazań
W układzie otwartym, ze względu na umieszczenie w cewie tylko ograniczonego obszaru ciała, możliwe jest wykonanie badania obrazowego także u osób z aparatami ortodontycznymi lub metalowymi implantami w miejscach oddalonych od badanej okolicy ciała.
Idealne rozwiązanie dla dzieci i kobiet w ciąży
Otwarty aparat, wykorzystywany w diagnostyce MRI w Prywatnych Gabinetach Ortopedyczno- Rehabilitacyjnych Grażyna i Rafał Więcek, to urządzenie niskoteslowe (0,2 T) co umożliwia bezpieczną diagnostykę narządu ruchu u dzieci, a także u kobiet w ciąży.
Podsumowując – bezpieczenie, bez hałasu, bez zamkniętej przestrzeni, w towarzystwie rodzica – to wszystko jest możliwe kiedy wykonujemy badanie rezonansem magnetycznym w placówkach posiadających aparaturę z układem otwartym. Zapraszamy!